Setkání zmocněnkyně vlády pro lidská práva s opavskými Romy

Přidáno 28.1.2013. Zařazení: Co je u nás nového

Dne 27. července 2012 se zmocněnkyně vlády pro lidská práva spolu s vedoucím sekretariátu Rady vlády pro záležitosti Romské menšiny Mgr. Ondřejem Klípou setkala s představiteli o. s. Dživipen v Opavě. Sdružení Dživipen je vedeno místními Romy a zaměřuje se na všestrannou pomoc (právní a sociální poradenství aj.) opavským Romům v sociálním vyloučení či v ohrožení tímto vyloučením. Celkově v Opavě žije pravděpodobně 1500 Romů.
Jednání se zúčastnili také zástupci magistrátu města Opavy, včetně místní romské poradkyně. Jednání bylo zaměřeno především na představení aktivit o. s. Dživipen a na vyjasnění některých sporných bodů v komunikaci mezi tímto sdružením a magistrátem.
Součástí setkání byla také návštěva sociálně vyloučených lokalit v Opavě a bezprostředním okolí. Zmocněnkyně pro lidská práva diskutovala s řadou Romů ve velmi těžkých životních situacích. Návštěv se zúčastnil také náměstek primátora města Opavy Mgr. Dalibor Halátek, se kterým byly na místě konzultovány možnosti nápravy některých problémů, na které zmocněnkyně pro lidská práva v terénu narazila.
Jedním z největších problémů je poměrně vysoké nájemné za ubytování v soukromých i městských ubytovnách, ve kterých se mnoho sociálně slabých Romů octlo zvláště po povodních v roce 1997, které zničily jejich původní obydlí. O prostředí těchto ubytoven lze dnes již mluvit jako o sociálně vyloučených lokalitách.


Tento příspěvek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Přidejte komentář